dakika dakika tekirdağ çorlu haberleri

gazete tekirdağ
ANA SAYFA   |    HAKKIMIZDA   |    GÜNDEM   |     POLİTİKA    |     EKONOMİ    |     SPOR   |     İLETİŞİM  

NASIL BİR BELEDİYE BAŞKANI VE MECLİS?

Şahabettin KÜÇÜKYAZICI

İstanbul dahil olmak üzere, yerel çeçimler için,  henüz adayların tamamının  belirlenemediği,  pek çok il ve ilçede, kim Belediye Başkanı adayı, kimler meclis üyesi olacak, adaylar nasıl belirlenecek? Sorularına yeterli net yanıt alınamadığından, partili kamu oyu aday tercihine yönlendirilmeye çalışılmakta yaklaşan seçimler için yoğun çalışmalar başlatılamamaktadır.

Diğer yanda Devletimiz, uzun yıllardır süregelen terör belası ile savaşmak zorunda,  içte ve dışta askeri harekatlar nedeniyle uluslararası çetrefil politikalarla uğraşmakta, zaman zaman bu unsurların iç politikada da kullanılabildiğine tanık olunmaktadır.

Darbe girişiminde bulunabilecek kadar etkin hale gelmiş olan tarikat ve mensupları ile mücadele devam etmekte,

Sanayide, tarımda, ticarette yaşanan olumsuzluklar iç politika tartışmalarına gündem olurken, kamu ihaleleri ilgili olarak da ciddi iddialar ileri sürülmektedir.

Bazı anket sonuçlarına göre,  CHP adayları Büyük Şehirlerde iktidar partisinin önünde görülmekte, CHP Genel Başkanı tarafından da başta İstanbul ve Ankara olmak üzere seçimi kazanacaklarını ifade etmektedir.

Böylesine güç koşullar altında yerel seçimlere giderken, aday belirleme çalışmalarında, merkez yoklaması, temayül yoklaması, bazı yerlerde ön seçimli aday belirleme kararları söylemleri havada uçuşmaktadır.

Adayların  titizlikle  belirlenmesi önemli elbette. Özellikle, adına bile tam olarak karar veremediğimiz yeni yapılanma sürecinde, demokrasi adına da ciddi sonuçları olacak yerel seçimler sonunda görev alacak başkan ve meclis üyelerinin oluşumu  çok önemlidir.

Belediye başkan adaylarının, ekip çalışmasına inanan, kişisel çıkarlarından çok, ülkesini düşünen, toplumcu bir anlayışa sahip deneyimli kişiler olmasına, önümüzdeki dönemde kanaat önderi görevi üstlenebilecek nitelikte olmalarına özen gösterilmektedir.

Öncelikle, Partinin ilkelerine inanmış, yurtsever, işçiyi, çiftçiyi, sanayici ve bilim adamlarını, esnafı, kadını ve genciyle tüm toplumu kucaklayacak, demokrasi yolunda mücadeleye de katkı verebilecek kadroların işbaşına getirilmesine çalışılmaktadır.

Kimlikler ve inançlar yerine, bilgi, donanım, saygınlık, sosyal demokrat-devrimci duruşları olan kişilerle seçmenin karşısına çıkılmalı, siyaseti rant kapısı olarak gören kişilerin aday listelerinde yer almamasına dikkat edilmeli, Belediye Başkanlarının başarılarında, meclislerin de önemli rolü olduğu dikkate alınmalı, meclis üyeliklerine, komisyon başkanı, encümen üyesi, denetim komisyonu gibi görevleri etkin ve yetkin olarak yürütebilecek kişilerin   meclis adayı yapılmasına da  özen gösterilmelidir.

Özetle, seçim çalışmalarında ve seçimler sonunda kazanılacak belediyelerin bütün sokaklarında, CHP rüzgarı estirebilecek, basının ve televizyonların gündeminde olabilecek, yeni Eskişehirler, İzmirler yaratmak heyecanıyla politikalar üretebilecek adaylarla yerel yönetimler arkasından, ülke yönetimine talip ve hazır olduğumuza seçmeni inandıracak kadroların işbaşına gelmesi sağlanmalıdır.

Belediyeleri kültür ve sanat atölyesine dönüştürebilecek, örgüte de dinamizm ve heyecan kazandırabilecek, sol düşünceye ve sosyal demokrasiye gönül vermiş adayların seçmene sunulması temenni olunur.

Şk.

Yapılan Yorumlar
ESKİ TÜRKİYE