dakika dakika tekirdağ çorlu haberleri

gazete tekirdağ
ANA SAYFA   |    HAKKIMIZDA   |    GÜNDEM   |     POLİTİKA    |     EKONOMİ    |     SPOR   |     İLETİŞİM  

DİYANETTEN DİN EĞİTİMİ ATAĞI

TEKİRDAĞ'DA 200 KURS AÇILDI

 

Diyanet İşleri Başkanlığı'nca yürütülen proje kapsamında, Kuran kurslarına katılan kadınların çocukları için açılan sınıflarda, 4-6 yaş grubundaki çocuklara din eğitimi veriliyor.

 Kuran kursunda yaş sınırının kaldırılmasının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı, 'Kuran Kursları Okul Öncesi Din Eğitimi Projesi' hazırladı. Bu proje kapsamında, anneleri Kuran kursuna giden 4-6 yaş grubundaki çocuklar için eğitim sınıfları açılması kararlaştırıldı ve pilot olarak seçilen Ankara, İstanbul ve İzmir'de 10'ar, Adana, Kayseri, Diyarbakır, Gaziantep, Samsun, Erzincan ve Rize'de 5'er sınıfı geçmeyecek şekilde hazırlık yapıldı. Kuran kurslarında kursiyer olarak eğitim gören kadınların 4-6 yaş grubundaki çocukları için açılması planlanan kreşlerde görevlendirilmek üzere de Kuran kursu öğreticileri arasından 'okul öncesi eğitimi sertifika programına' katılmış kişiler seçildi. 

 Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulöncesi eğitim veren okul sayısında yaşanan düşüşün ardından Diyanet İşleri Başkanlığı atağa geçti. Eğitimcilerin tüm tepkisine karşın hayata geçirilen “4+4+4” uygulaması ile 60 aya kadar düşürülen okula başlama yaşı, çocukların okul öncesi eğitim almasının önüne geçerken Diyanet’in başlattığı, “Kuran Kursları Okul Öncesi Din Eğitimi” projesinin kapsamı genişletildi. Edirne Süleymanpaşa İlçe Müftülüğü’nden yapılan açıklamada, okulöncesi eğitim projesi çerçevesinde açılan 4-6 Yaş Kuran Kursları’nın sayısının 200’e ulaştı

 Diyanet İşleri Başkanlığı, dini vakıf ve cemaatlerle birbiri ardına imzaladığı iş birliği anlaşmalarıyla cemaat ve vakıfların eğitimde etkinliğini artıran MEB’in göz ardı ettiği okulöncesi eğitime ilişkin harekete geçti. Yaşları 4 ila 6 arasında değişen çocuklara Kuran eğitimi veren Diyanet’in bu kapsamda açtığı kursların sayısı 2 bin 607’ye ulaştı. Diyanet’in, Türkiye genelinde başlattığı, “Kuran Kursları Okul Öncesi Din Eğitimi” projesi kapsamında ise yalnızca Tekirdağ’da 200 kurs açıldı. Süleymanpaşa İlçe Müftüsü Ayhan Okur, “Kurs sayısı inşallah artarak devam edecektir” dedi.

Yapılan Yorumlar
ESKİ TÜRKİYE