dakika dakika tekirdağ çorlu haberleri

gazete tekirdağ
ANA SAYFA   |    HAKKIMIZDA   |    GÜNDEM   |     POLİTİKA    |     EKONOMİ    |     SPOR   |     İLETİŞİM  

 

Genel Seçime Doğru

 

Yeni Anayasa çerçevesinde, Cumhurbaşkanlığı ve  (TBMM) üyelerinin belirleneceği seçimleri 24 Haziran 2018'de yapılacak. Siyasi Partiler aday belirleme çalışmalarında sona yaklaştı.

Cumhurbaşkanlığı için, Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce, Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu,Doğu Perinçek ve Selahattin Denrtaş'ın adaylığı kesinleşti.

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nde kullanılacak oy pusulasında, cumhurbaşkanı adaylarının yerlerini belirlemek için YSK'de kura töreni düzenlendi.

Kurada, cumhurbaşkanı adaylarının isimleri YSK üyeleri tarafından, sıraları ise çıkan ismin parti temsilcisi tarafından çekildi.

Oy pusulasındaki sıralama şu şekilde:

1. Muharrem İnce
2. Meral Akşener
3. Recep Tayyip Erdoğan
4. Selahattin Demirtaş
5. Temel Karamollaoğlu
6. Doğu Perinçek

SEÇMENLERE 2 AYRI OY PUSULASI

Seçmenlere verilecek iki oy pusulalarından birisi cumhurbaşkanı seçiminde kullanılacak. Bu oy pusulasının en üst kısmında "Cumhurbaşkanı Adayları" başlığı bulunacak.

Bu başlık altında Türkiye'de ilk kez cumhurbaşkanının halkın oyuyla belirlendiği 10 Ağustos 2014'deki seçimlerde olduğu gibi cumhurbaşkanı adaylarının isimleri ve fotoğrafları bulunacak. Bu oy pusulasında partilerin logoları ve yaptıkları ittifakların unvanları olmayacak.

İkinci oy pusulasında ise seçmenler milletvekili adaylarına oy verecek. Seçmenler, hem cumhurbaşkanına hem milletvekillerine yönelik tercihte bulundukları iki ayrı oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa attıktan sonra oy verme işlemini tamamlayacak.

Milletvekili seçimine ilişkin oy pusulasında yer alacak ittifakların ve siyasi partilerin yerleri, yine YSK'de yapılacak kura çekimi ile 20 Mayıs'ta belirlenecek.

.


Yapılan Yorumlar
ESKİ TÜRKİYE